byly jsme: Seminář Woodcraft a Lesní mateřské školy

Seminář Woodcraft a Lesní mateřské školy, 23.-26.9.2009 Tuchlovice

V pátek 23. 9. jsme s Jíťou zamčely všechny tři zámky od vstupních dveří Chatrčky, na palubu přibraly ještě Janču Strieglerovou a fičely směr Kladno.

Seminář proběhl v ZŠ Tuchlovicích od pátečního večera do nedělního odpoledne. Pečovali o nás, a to opravdu malebně a láskyplně, členové současného náčelnictva – náčelnice Kamila z Brna, Aleš Sedláček – Tokaheya – z Prahy, Honza Bejček – Divous – z Tuchlovic a jejich další přátelé. Divous je zároveň zástupcem ředitele na zmíněné škole, Aleš má pro změnu synka v lesní školce Šárynka:)…zde je zřejmě ten styčný bod, odkud byl opravdu už jen krůček k myšlence propojení Ligy lesní moudrosti a lesní mateřské školy.

Woodcraft, tedy Liga lesní moudrosti, nehlásá útěk do přírody, ani nechce z lidí vychovávat indiány nebo zálesáky, ale pracuje dlouhodobě na lidském charakteru. Oheň zapálený v tee-pee symbolizuje Velkého Ducha. Z něho vycházejí 4 Světla: Světlo Krásy, Pravdy, Síly a Lásky. Každé světlo má ještě tři paprsky – dohromady je to tedy 12 dílčích poselství, rad, jak nakládat se svým životem. Mezi základní woodcrafterskou literaturu patří Svitek březové kůry, což je soupis činů, po jejichž splnění získáš symbolické orlí pero. Je to nástroj na cestě k všestrannosti a povznesení lidského ducha každého z nás. Členem se dá stát jako Stráž (jednotlivec), jako Rod (rodina) či jako Kmen (parta kamarádů větší než 6 lidí).

Scénář víkendu měl logickou návaznost i formu – po základním vpravení do obrazu skrz osobnost E. T. Setona – zakladatele a skrz stručné dějiny woodcraftu jsme si na vlastní kůži ozkoušeli tee-pee i plnění vybraných – nabídnutých a předpřipravených činů, což gradovalo společným tříchodovým vařením na ohni až do slavnostního uznání orlích per Sněmem u ohně symbolizujícího Velkého Ducha v jednom z dokelských lomů.

Za Asociaci LMŠ se nás sešlo 13. Důležitým bodem pro mě byla i hnedle vstupní aktivita – ve třech promíchaných skupinách jsme si vnášeli do vědomí, jak by měl vlastně náš lesní předškolák nachystaný vykročit do školy vypadat – co chceme, aby uměl, věděl, cítil, ctil.. (přefocené a vyvolané se určitě objeví zarámované dřív nebo později v Chatrčce). Nesmírně cenné pro naši konkrétní práci v lesní školce bylo i celé nedělní dopoledne, kde nám Wenona (což volně znamená Velké srdce), sama řídící učitelka v kamenné školce, představila woodcrafterskou téměř novinku a to Zápisník korálkových činů, což je konkrétní bloček motivující děti od tří – čtyř let k plnění nejrůznějších činů z různých koutů lidských dovedností. Tento zápisník si současní čeští woodcrafteři vytvořili pro vlastní potřebu, neboť babyboom před pár lety dorazil i mezi ně, a chtěli svým nejmenším zprostředkovat radost z plnění činů ze Svitku březové kůry. Ten je však určen až pro Malou Lóži (děti od 10ti let) a Velkou Lóži, což jsou dospělí (a ti, co se tak cítí). Nově tedy vznikla i Lóže Skřítků.

My jsme naopak Wenoně vnesli do vědomí, že přímo Svitek korálkových činů může sloužit už jako konkrétní Třídní vzdělávací program (TVP)..z našeho setkání odcházela s chutí prohnat jednotlivé činy ze Svitku drobnohledem kompetencí :).

A dál? Hledáme stezičku, jak spřátelené organizace oboustranně prospěšně propojit, především co se úředničiny a návaznosti na oboje stanovy týče.

Při cestě zpět jsme nelenily a špitaly a špitaly a špitaly:). Už před seminářem jsme laškovali s myšlenkou společného rodinného táboření na louce pod Novou vsí (6 km od Ivančic) a tento víkend nás nakopl:

vyhazujeme tedy konkrétní termín

Podzimního rodinného táboření v tee-pee a to středa – neděle 26. – 30.10. 2011,

v termínu podzimních prázdnin, kdy je lesní školička zavřená. Zatím přislíbili účast Turečkovi, Valhrachovi, Strieglerovi a Kozovi. Tímto jste srdečně zváni – ať už k samotnému táboření či alespoň k výletní návštěvě kdykoli mezi středou a sobotou:)! (Viz další aktualita.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..